Neptúnová jaskyňa

Podmorská jaskyňa Grotta di Nettuno, Sardínia

Cappo Caccia - výhľad

 

Grotta di Nettuno - táto pozoruhodná jaskyňa bola objavená až v 18. storočí náhodným rybárom. Dostala meno po Bohovi mora – teda Neptúnová jaskyňa (Grotta di Nettuno). Nachádza sa pod 110 metrovou skalou Cappo Caccia. Je dokonca považovaná za najväčšiu podmorskú jaskyňu v Stredozemnom mori. Keďže leží iba meter nad hladinou mora, dnu sa dá vojsť iba ak je pokojná hladina.
Vstupné do jaskyne je 14 eur (r.2010) a prehliadka začína každú celú hodinu. Trvá približne 40 minút. V horúčave mi návšteva jaskyne padla vhod a príjemne ma prekvapila „výzdoba“. Uvidíte visiace húfy obrovských stalaktitov všade okolo, samozrejme, že chuť dotýkať sa ich je väčšia ako zákaz. Jazierko so slanou morskou vodou vytvára krásne efekty a odrazy masívnych stalagnátov, ktoré spájajú strop s dnom jaskyne. Navyše je pekne nasvietená a sú v nej zabudované aj repráky, aby ste lepšie počuli výklad sprievodcu, takže to nie je žiadna čierna diera. Viem, že doma máme množstvo krásnych jaskýň, preto som ani nečakala žiadnu parádu. Ale paráda to bola a určite sa oplatí peniaze za vstup obetovať.

 

Grotta di Nettuno

 

Do jaskyne sa dá dostať dvomi spôsobmi – autobusom, resp. autom (zhora) a potom loďou z prístavu Alghero. Čaro výberu prístupu zhora spočíva v tom, že autobus vás vyvezie na samý vrch Cappo Caccia, kde sa môžete pokochať nádherným výhľadom. Dole k jaskyni vedú schody, tzv. Kozie schody, presnejšie 656 schodov, vytesaných do útesu. Je to ale nádherná prechádzka, z ktorej budete mať minimálne rovnaký zážitok ako zo samotnej Neptúnovej jaskyne. Na každom rohu sa budete chcieť odfotiť, pretože sa tu počas zostupu otvárajú nádherné výhľady.

Najlepšia bude ale cesta spať hore, keď na 20tom schode zistíte, že o 15 minút vám odchádza autobus a vás od zastávky delí ešte 636 schodov, vrrrr. Tak sme si na záver výletu dobre zašportovali a mierne vymrznutí sme sa boli vyhriať na pláži Maria Pia. Zadok a nohy ma boleli ešte ďalšie dva dni.

 

Neptúnová jaskyňa

 

Ak Vás zaujíma Taliansko, prečítajte si aj zopár zaujímavostí.

 

Aiwa

Leave a reply