Najkrajšie oázy

Najkrajšie oázy - zelené ostrovy uprostred púšte

Zdanlivo suché a nekonečné púšte obsahujú oveľa viac ako len piesočné duny a jedovaté škorpióny. Skrývajú veľa tajomstiev, ktoré ohromujú svojou krásou. Také sú oázy - ostrovy života uprostred púšte.

 

Oáza pozdĺž rieky Ziz, Maroko

Oáza v údolí rieky Ziz

Oáza v údolí rieky Ziz

Jednou z najdlhších oáz na svete je oáza Ziz, ktorá sa tiahne v saharskej púšti pozdĺž rieky Ziz v dĺžke niekoľkých kilometrov a je vďačnou turistickou atrakciou. Údolie vedie od mestečka Ríš až do Merzougy, kde sa končí cesta lemovaná datľovými palmami. Rieka Ziz, ktorá zásobuje oázu vodou, neskôr mizne v púšti.

Oáza Ubari, Líbya

Najkrajšie oázy - oáza Ubari
Oáza Ubari

Ak chcete spoznať jednu z najkrajších oáz Sahary, musíte zacestovať do Líbye. Nádherné  jazierko s palmovými hájmi na brehoch pripomína rozprávku z Tisíc a jednej noci. Voda v jazere je, žiaľ,  slaná a navyše dosť špinavá.

Oáza Gabrun, Líbya

Oáza Gabrun
Oáza Gabrun

Ďalšou zo saharských oáz je oáza Gabrun. Malá oáza na brehu jazierka je skrytá medzi piesočnými dunami. V okolitých dunách existuje 16 podobných jazier. Niektoré z času na čas zmiznú a niektoré, ako Gabrun , Mafo a Ubari zostávajú v púšti stále.

Oáza Huacachina v Peru

Oáza Huachina

Oáza Huachina

Oáza Huacachina vznikla okolo prírodného jazera v púšti. Nachádza sa v juhozápadnej časti Peru a má 115 obyvateľov. Legenda hovorí , že lagúna sa vytvorila, keď mladý lovec vyrušil krásnu princeznú pri kúpaní. Princezná utiekla a na mieste, kde sa kúpala, vznikla lagúna. Princeznin plášť pohodený na zemi vytvoril okolité piesočné duny, ktoré údajne patria k tým najvyšším nielen v Peru,  ale aj na svete.

Jazero Maranhao, Brazília

Oázy - Jazierko Marahao

Jazierko Marahao

Toto krásne jazero sa nachádza v národnom parku Maranhao. Je to sladkovodné jazero, ktoré sa počas obdobia dažďov naplní a potom sa postupne odparuje a mizne.

Oáza Timia, Nigéria

najkrajšie oázy - oáza Timia

Oáza Timia

Timia je nádherná oáza v Nigérii. Pomarančovníky a granátovníky obsypané ovocím na pozadí piesočných dún tvoria nádhernú scenériu pre turistov.  Okrem citrusových stromov možno v oáze nájsť datľové palmy a dokonca aj bazén s vodou .

Jazero Crescent v púšti Gobi

Jazierko Crescent v púšti Gobi

Jazierko Crescent v púšti Gobi

Najkrajším obdobím v tejto oáze je jar. Jazero je obklopené tzv. spievajúcimi dunami, jeho vysychanie spôsobuje nedostatok dažďov a čerpanie vody na zavlažovanie. Jazero leží v v blízkosti Hodvábnej cesty.

Agua Caliente, Tucson, Arizona

Oáza Agua Caliente, Arizona

Oáza Agua Caliente, Arizona

Podľa archeologických dôkazov bola oáza osídlená 3 000 rokov p. n. l., dnes sa premenila na rekreačný park, kde nájdete jazierka plné rýb, palmy a krásne turistické chodníky na prechádzku.

Herðubreiðarlindir, Island

Najkrajšie oázy

Oáza Herðubreiðarlindir má v zozname osobité postavenie a patrí medzi netradičné oázy. Vznikla uprostred púšte Ódáðahraun - veľkého lávového poľa pochádzajúceho z erupcie sopky Trölladyngja. V minulosti slúžila ako miesto, kde umiestňovali zločincov, dnes je populárnou turistickou atrakciou.

Mária

Leave a reply