kutná hora - chrám sv barbory

Kutná hora - 5 dôvodov, prečo navštíviť české Atény

Menšie, asi 20-tisícové mesto hodinku na východ od Prahy je zapísané na zozname UNESCO pre mnohé krásne pamiatky, nádherné uličky a bohatú  banícku históriu. Vybrali sme sa sem na skok po ceste do hlavného mesta a Kutná hora nás doslova očarila. Pozrite si 5 dôvodov, prečo sa oplatí navštíviť toto banícke stredočeské mesto.

kutná hora - panorama Barbora

1 | Chrám sv. Barbory

Chrám svaté Barbory

Rímskokatolitcký kostol v Kutnej hore tvorí päťlodná gotická katedrála, ktorá je od roku 1995 na zozname Svetového dedičstva UNESCO. Ak túto krásku chcete odfotiť, doneste si širokouhlý objektív 😉
Chrám sv. Barbory - Kutná hora

Na rozdiel od množstva iných pompéznych katedrál túto nezačala stavať cirkev, ale bohatí mešťania, ktorí ju postavili za mestskými hradbami, aby nepodliehala kráľovskému vplyvu Sedleckého kláštora. Medzi chrámom sv. Barbory a hrádkom sa nachádza Jezuitská kolej.

Chrám sv. Barbory a jezuitská kolej z vyhliadky

2 | Strieborné mesto - mincovňa

Nadvorie Vlašského dvora

Nádvorie Vlašského dvora

Koncom 13. storočia sa v tejto oblasti produkovala takmer tretina striebra celej Európy. Od roku 1300 sa v Kutnej Hore začali raziť Pražské groše v novej mincovni Vlašský dvůr.

3| Kostel Všech svatých (Sedlec) s kostnicou

Aj keď to môže vyzerať na prvý pohľad dosť morbídne, v podzemnej časti gotického kostola pri cintoríne je výzdoba spravená z ľudských kostí.

4 | Hrádek a české múzeum striebra

hrádek - múzeum striebra

Hrádek slúžil ako hradné sídlo, neskôr bol prestavaný na patricijský palác a v 17. storočí tu bola jezuitská škola. Od roku 1996 tu je expozícia Českého múzea striebra.

5 | Pamiatky a zaujímavosti kam sa len pohnete

Ak pôjdete na výlet s deťmi, nezabudnite na múzeum lega na Palackého námestí, kde sa okrem množstva známych postavičiek môžete pozrieť aj na súkromnú zbierku a lokálne pamiatky postavené z lego kociek.

Po prechádzke centrom vás môže zaujať Kamenná kašna, ktorá slúžila ako rezervoár pitnej vody, kamenný dom, sochy a nádherné uličky, morový stĺp, či kostoly. Jeden z najkrajších - kostol sv. Jakuba práve rekonštruovali, takže ten si pozrieme možno niekedy nabudúce 😉

Adam

Leave a reply