Terchová výlety

Terchová a jej 5 najobľúbenejších atrakcií

Čo vás napadne pri obci Terchová ako prvé? Mnohým z nás príde na um práve slovenský hrdina Jánošík, iným zas krásna príroda, folklór, remeslá, drevenice či tradíce. V Terchovej je veľké množstvo atrakcií, no teraz vám predstavíme päť tých, ktoré sú výnimočné a ktoré sa naozaj oplatí vidieť:

Múzeum Juraja Jánošíka

Ak ste priaznivcom histórie, skvelý tip na výlet je pozrieť sa do múzea a tak aj spoznať miestnu kultúru a tradície. Ako už z názvu plynie, múzeum sa venuje životu Juraja Jánošíka, avšak expozícia je obohatená aj o históriu obce. Dozviete sa tu rôzne historické fakty a taktiež si môžete prezrieť aj dobove fotografie a exponáty, napríklad z ľudovej architektúry či domácej textilnej výroby.

terchova janosik

Jánošíkove diery

Jedna z najkrajších oblastí NP Malá Fatra, je rozdelená do troch častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Pomedzi preteká potok, ktorý skaly vyformoval a tak vytvoril unikátnu sústavu tiesňav a kaňonov, cez ktoré vedie náučný chodník zostavený z lávok, rebríkov a reťazí. Nachádza sa tu 20 vodopádov a nájdete tu široké spektrum fauny a flóry.

Terchovský drevený Betlehem a Kostol sv. Cyrila a Metoda

terchová kostol sv. cyrila a metodaArchitektonickým skvostom je bezpochyby kostol zasvetený solunskym bratom. Okrem náboženskej funkcie má dnes aj funkciu turistickú, pretože tu môžete nájsť  ručne vyrobený Betlehem z lipového dreva od dedinského rezbára Štefana Hanuliaka. Po smrti rezbára sa jeho synovia rozhodli v tejto tradícii pokračovať a tak každoročne pribúdajú nové postavičky.

Lanový park

Táto atrakcia rozhodne nie je iba pre deti, ale na svoje si prídu aj dospelí. Tento park pozostáva z 80 metrovej lanovky, množstva prekážok a rebríkov, ktoré sú mierne náročné, avšak s priemernou kondíciou zvládnuteľné. Prekážky sú umiestené až do výšky 6 metrov. Každý záujemca je istený horolezeckým lanom, preto je dráha bezpečná. Jediná podmienka je výška od 150cm.

Salaš vo Vrátnej doline

salaš ovečky

Čo môže byť viac tradičné ako pravý slovenský salaš? Pokiaľ máte radi pohľad na okolité lesy a prírodu, toto je tip presne pre vás. Salaš je v prevádzke od mája do konca leta a keď budete mať šťastie, môžete vidieť baču napríklad aj pri výrobe chutného syra, žinčice či bryndze, ktoré si môžete kúpiť priamo tam za veľmi priaznivé ceny.

Nápady na výlety sú v Terchovej takmer stále a každý si tu nájde to svoje. Organizujú sa tu i rôzne podujatia s bohatým programom, ako napríklad Jánošikovske dni, Halušky Terchová, Stretnutie zbojníkov či festival Terchovský Budzogáň. A ak milujete pokoj a kľud, odporúčame vám apartmány v tichej lokalite Terchovej, kde si môžete oddýchnuť so svojimi blízkymi.

Zanechajte odpoveď