salzburg z hradu

Salzburg - historické mesto plné hudby

Neviete kam sa vybrať na výlet? Tak odporúčame napríklad krásny Salzburg v Rakúsku.

Ako naznačuje historický názov Salzburgu "Soľnohrad" - hlavnou dominantou je obrovský hrad na brale. Salzburg má takmer 150-tisíc obyvateľov (je štvrtým najväčším mestom Rakúska) a leží na rieke Salzach na úpätí Salzburských Álp. Patrí medzi turisticky najzaujímavejšie miesta v Rakúsku najmä vďaka bohatej histórii a kultúre.Univerzita založená v roku 1622, kultúrne stredisko hudby (medzinárodné mozartovské festivaly), krásna architektúra a historické centrum plné pamiatok zo 17.-18. storočia mu vyslúžili v roku 1996 zápis na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Pozrite si teda pre inšpiráciu zopár dôvodov, prečo sa oplatí ísť na výlet práve do Salzburgu 😉

Hohen Salzburg Festung - Hrad

 

1 | Hohensalzburg Festung

Pevnosť na hradnom brale patrí medzi najväčšie dominanty mesta. Krásny výhľad na pevnosť je takmer z každého kúta v meste, nám sa páčila najmä z Kapitelplatzsalzburg Kapitelplatz

Hore sa môžete dostať 15-20 minútovou prechádzkou zo starého mesta, alebo kabínkovou lanovkou. Hrad postavený v roku 1077 patril medzi nedobytné pevnosti a patrí medzi najzachovalejšie opevnenia s množstvom krásnych pamiatok, ako malý kostol sv. Juraja, dobová výzdoba siení, zbrane, či slávny organ Salzburský býk z 1502.

 

2 | Katedrála Salzburger Dom

salzburg katedrála

Dominanta s dvomi 79-metrovými vežami bola postavená v roku 1657 v talianskom štýle.

 

3 | Mozarts Geburtshaus (Mozartov rodný dom)

salzburg mozartov dom

Ak máte radi hudbu, tak do Salzburgu prídete  hlavne kvôli Mozartovi 😉 Rodný dom na ulici Getreidegasse ponúka malé múzeum s jeho hudobnými nástrojmi, portrétmi, či spomienkami na najväčšie úspechy.

 

4 | Mirabell Palác a záhrady

 

Nádherný palác so záhradami si najlepšie vychutnáte v lete, my sme videli záhrady, terasy aj fontány len pocukrované snehom. V paláci je možné obdivovať schodisko z 18. storočia, či mramorovú sieň.

 

5 | Staré mesto a ulica Getreidegasse

Getreidegasse, hlavná turistická ulica v Salzburgu je posiata obchodíkmi a kaviarňami, a ak túžite po tradičnom salzburgskom pive, či sladkých mozartových guliach, ste na správnom mieste. Pri starom meste môžete vidieť aj zaujímavé domy vsadené do skaly, či krásny výhľad z mostov, ktoré zdobia zámky lásky.

salzburg most a zámky lásky

ZnačkyRakúsko
Adam

Zanechajte odpoveď