Plitvické jazerá

Plitvické jazerá

Plitvické jazerá, alebo... ako sme sa vybrali po stopách Karla Maya

Rozmýšľal som, kam pôjdeme na ďalšiu dovolenku, keď som náhodou naďabil na webstránku hovoriacu o “10-tich miestach na planéte, ktoré treba vidieť predtým, ako zomrieme”. Popri Egyptských pyramídach, Grand Canyone a mestečku Meteora v Grécku boli na zozname aj Plitvické jazerá v Chorvátsku. Keďže som v Chorvátsku bol už najmenej 5-krát a nikdy som ich nevidel, začal som si ihneď študovať, kde sa nachádzajú, a ako sa tam dá dostať. Netrvalo dlho a rozhodli sme sa vyraziť na predĺžený víkend vo štvorici s dvojdňovou zastávkou na kúpanie v Zadare. Niekoľko hodín cesty autom za takou nádhernou prírodou sa určite oplatí.

 

Plitvické jazerá a vodopády

 

Plitvice sa stali v roku 1949 vôbec prvým chorvátskym národným parkom a s rozlohou takmer 300 kilometrov štvorcových dokonca aj najväčším. Ja by som im dal ešte jeden prívlastok: Najkrajší.Vodopády, krásne lesy, no najmä jazerá s vodou, ktorá podľa slnka mení farbu z azúrovo, tyrkysovej, cez zelenú, až po tmavo modrú, sú fascinujúce. V parku, ktorý od roku 1979 patrí pod UNESCO, je vybudovaných viacero cestičiek, dokonca tu premáva vlak aj loď, čiže o zábavu budú mať postarané aj rodiny s malými deťmi. Jazerá plné rýb a kačiek, šum vodopádov a čistý vzduch potešia v dnešnej uponáhľanej a stresujúcej dobe snáď každého. Vstupné je 80 (november až marec), alebo 110 kuna pre dospelého.

 [column size="two-third"] Plitvické jazerá [/column]
[column size="one-third" last="true"] Odraz oblohy v plitvickom jazere [/column]

Plitvické jazerá

Ak si chcete prečítať zaujímavosti, ktoré ponúka Chorvátsko, neprehliadnite tento článok. Last minute dovolenky do Chorvátska si môžete pozrieť aj tu:

Adam

Zanechajte odpoveď