Plitvické jazerá

Plitvické jazerá

Ďakujeme za zdieľanie

Plitvické jazerá, alebo... ako sme sa vybrali po stopách Karla Maya

Rozmýšľal som, kam pôjdeme na ďalšiu dovolenku, keď som náhodou naďabil na webstránku hovoriacu o “10-tich miestach na planéte, ktoré treba vidieť predtým, ako zomrieme”. Popri Egyptských pyramídach, Grand Canyone a mestečku Meteora v Grécku boli na zozname aj Plitvické jazerá v Chorvátsku. Keďže som v Chorvátsku bol už najmenej 5-krát a nikdy som ich nevidel, začal som si ihneď študovať, kde sa nachádzajú, a ako sa tam dá dostať. Netrvalo dlho a rozhodli sme sa vyraziť na predĺžený víkend vo štvorici s dvojdňovou zastávkou na kúpanie v Zadare. Niekoľko hodín cesty autom za takou nádhernou prírodou sa určite oplatí.

 

Plitvické jazerá a vodopády

 

Plitvice sa stali v roku 1949 vôbec prvým chorvátskym národným parkom a s rozlohou takmer 300 kilometrov štvorcových dokonca aj najväčším. Ja by som im dal ešte jeden prívlastok: Najkrajší.Vodopády, krásne lesy, no najmä jazerá s vodou, ktorá podľa slnka mení farbu z azúrovo, tyrkysovej, cez zelenú, až po tmavo modrú, sú fascinujúce. V parku, ktorý od roku 1979 patrí pod UNESCO, je vybudovaných viacero cestičiek, dokonca tu premáva vlak aj loď, čiže o zábavu budú mať postarané aj rodiny s malými deťmi. Jazerá plné rýb a kačiek, šum vodopádov a čistý vzduch potešia v dnešnej uponáhľanej a stresujúcej dobe snáď každého. Vstupné je 80 (november až marec), alebo 110 kuna pre dospelého.

 [column size="two-third"] Plitvické jazerá [/column]
[column size="one-third" last="true"] Odraz oblohy v plitvickom jazere [/column]

Plitvické jazerá

Ak si chcete prečítať zaujímavosti, ktoré ponúka Chorvátsko, neprehliadnite tento článok. Last minute dovolenky do Chorvátska si môžete pozrieť aj tu:

Zanechajte odpoveď