bosna a hercegovina titulka

Bosna a Hercegovina - zaujímavosti o krajine v tvare srdca

Viete, ktorá európska krajina má tvar podobný ľudskému srdcu? Dáme vám ešte dve indície - leží na Balkánskom polostrove a môže sa popýšiť nádhernou prírodnou scenériou. Áno, ide o Bosnu a Hercegovinu. Reliéf krajiny tvoria pohoria, kopce a nížiny, prístup k moru má iba veľmi skromný, čo značí zhruba 20 kilometrové pobrežie Jadranu. Bosna a Hercegovina je jednou z najpopulárnejších turistických destinácii posledných desaťročí, najmä vďaka širokej škále lákadiel - prírodných, kultúrnych aj historických. Toto je zoznam ďalších zaujímavostí o tejto balkánskej krajine.
  • názov - Bosna - je odvodený od indoeurópskeho slova Bosana, čo znamená voda. Príznačné pomenovanie, nakoľko krajina je pokrytá množstvom jazier, riek a vodopádov.
  • mestečko Medžugorie s farským kostolom sv. apoštola Jakuba (patróna pútnikov) patrí medzi najpopulárnejšie pútnické miesta v krajine. V roku 1981 sa tu údajne zjavila Panna Mária a každoročne sem prichádzajú tisíce kresťanov.

bihac bosna a hercegovina

  • v Bosne sa nachádza jeden z posledných žijúcich európskych pralesov, Perućica. Nachádza sa tu najvyšší smrek obyčajný na svete (63 metrov) a preskúmať to tu môžete iba v sprievode lesníkov.
  • v hlavnom meste Sarajevo sa 28. júna 1914 odohrala udalosť, ktorá výraznou mierou prispela k začiatku prvej svetovej vojny. Skupina atentátnikov z tajnej organizácie Čierna ruka tu spáchala atentát na rakúsko-uhorského následníka trónu Františka Ferdinanda d'Este a jeho manželku Žofiu. Sled udalostí, ktorý nasledoval, viedol k začiatku prvého globálneho konfliktu.
  • aj po skončení občianskej vojny v Juhoslávii sa v krajine nachádza vyše 200 000 neodkrytých mín. Nachádzajú sa predovšetkým na vidieku a predstavujú obrovský problém pre miestnych roľníkov.
  • v Sarajeve sa koná jeden z najpopulárnejších filmových festivalov posledných rokov. Pravidelne ho navštevujú Brad Pitt či Daniel Craig, spolu so 100 000 ďalšími hosťami.

krajina bosna a hercegovina

  • krajina má tri oficiálne jazyky: bosniansky, srbsky a chorvátsky.
  • viac než polovica obyvateľov krajiny (51%) je moslimská, kresťanstvo je až na druhom mieste (46%), pričom dominuje pravoslávna cirkev.
  • Sarajevo drží viacero unikátnych prvenstiev - električková doprava tu funguje už od roku 1885 (jedná z najstarších v Európe), mesto prezývajú "európsky Jeruzalem" a bolo dejiskom vôbec prvých olympijských hier v komunistickom štáte, keď sa tu v roku 1984 konala Zimná olympiáda
ZnačkyEurópa

Zanechajte odpoveď